Kategorie

Producenci

 

 

Laptop nie uruchamia się, brak reakcji na próbe włączenia .


Diagnozę zaczynamy od określenia czy po podłączeniu zasilacza zapala się kontrolka ładowania baterii. Brak jekiejkolwiek reakcji - jeśli kontrolka nie zapala się oznacza to, że awarii uległ układ zasilania/ładowania lub zasilacz . Należy sprawdzić zasilacz. Podłączamy nowy lub sprawdzony zasilacz i sprawdzamy reakcję sprzętu. Jeśli nie ma żadnego efektu mamy poważniejszy problem, który dotyczy płyty głównej. Jeśli kontrolka ładowania zapala się, oznacza to uszkodzoną płytę główną. Niestety w warunkach domowych szanse jej naprawy są niewielkie i sugerujemy oddać sprzęt do naszego serwisu. 

Laptop nie uruchamia się, ale świecą się kontrolki .

Często spotykane usterki.

Pamięć RAM – musimy zlokalizować położenie pamięci oraz liczbę slotów na pamięć RAM. W większości przypadków mamy dwa miejsca na pamięć. Niekiedy są one obok siebie, a innym razem są umieszczone na górze i spodzie płyty głównej. Jeśli mamy dwa moduły pamięci to mamy sprawę odrobinę ułatwioną. Wyciągamy pamięć RAM z laptopa i wkładamy pierwszy do pierwszego slotu, sprawdzamy czy jest jakiś efekt (dla pewności warto poczekać nawet 30 sekund). Jeśli nic się nie dzieje, wkładamy tę samą pamięć do drugiego slotu. Jeśli brak efektu, to samo robimy z drugim modułem. Oczywiście wszystkie operacje polegające na wyciąganiu i montażu pamięci RAM wykonujemy na wyłączonym komputerze, najlepiej z wyjętym akumulatorem. W przypadku gdy w jednym ze slotów działają obydwie pamięci, to mamy uszkodzoną płytę główną . Jeśli jedna z pamięci działa niezależnie od slotu sprawa jest prosta – zakup nowej pamięci. 

Karta graficzna (VGA) – w niektórych notebookach mamy możliwość wymiany karty graficznej. Najczęściej jednak jest jednak zainstalowana na stałe ( wlutowana ) Objawy to :

- kolorowe kreseczki, kropeczki, zniekształcone napisy i kolory
- po nagrzaniu komputera zawieszanie lub obraz zniekształcony
- po wejściu w tryb wyświetlania graficznego brak obrazu lub pasy migające lub ciągle świecące 
- komunikaty o błędach sterownika graficznego
- wyświetlanie obrazu w podstawowych kolorach

Resztę podzespołów znajdujących się w notebooku należy także sprawdzić . A więc są to testy poszczególnych elementów, : dysk twardy (HDD), bezprzewodowa karta sieciowa (WiFi), modem HSDPA, Modem, LCD, czytnik linii papilarnych (Fingerprint), czytnik kart pamięci (SD Card) itd. Każda z tych części może powodować problemy podczas uruchamiania komputera . Podczas takiej diagnozy odpinamy po jednym podzespole i sprawdzamy efekt po próbie uruchomienia sprzętu. 

Płyta główna (Motherboard) 

Jeśli zawiodą już wszystkie wspomniane metody z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć że to właśnie płyta główna jest przyczyna usterki . 
Koszty naprawy płyty głównej w naszym serwisie to około 350 zł . 

 Laptop uruchamia się, słychać uruchamiający się system oraz pracę dysku twardego, ale nie widać nic na LCD. Możliwe słabe podświetlenie .



Uszkodzony inwerter – inwerter jest odpowiedzialny za zasilanie świetlówki bądź coraz popularniejszych diod LED. Oczywistym jest, że jeśli inwerter ulegnie uszkodzeniu, tracimy podświetlenie. Na pierwszy rzut oka nie widać obrazu, ale gdy się dokładnie przyjrzymy bądź poświecimy latarką wprost na LCD, zauważymy kontury naszego systemu operacyjnego, pod warunkiem, że takowy się uruchomi. Jednak sam brak podświetlania nie tłumaczy od razu uszkodzenia inwertera. Niekiedy jest to właśnie uszkodzenie świetlówki lub diod LED. Najłatwiej i najbezpieczniej wymienić panel LCD.
Jeśli widoczne są uszkodzenia mechaniczne a komputer szumi i słychać wczytywanie systemu także wymiana matrycy przyniesie oczekiwany efekt .
Niestety często całkowity brak podświetlania przy braku oznak uszkodzenia mechanicznego wskazuje na awarię płyty głównej .

Jeśli brak obrazu poprzedzało częste migotanie wyświetlacza związane z przechyleniem klapy laptopa może to być objaw uszkodzonej taśmy matrycy . Mogą w takim wypadku pojawiać się także :zmienione kolory, bądź brak któregoś z kolorów , paski i linie na ekranie , zmiany lub znikanie ekranu podczas poruszania obudową , nie działa wbudowany mikrofon , nie działa kamera . 

Laptop przechodzi test biosu, ale później widzimy komunikat błędu lub wieszanie się systemu



Zanim zaczniemy testować i wskazywać element odpowiedzialny za ten stan rzeczy należy sprawdzić poprawnośc działania systemu . Należy przeinstalować system operacyjny , jeśli jest to możliwe sprawdzić rejestry systemu i wpisy do niego . Gdy mimo wszystko system sie wczytuje można podjąć próbe wyczyszczenia dysku ze zbędnego oprogramowania i śmieciowych aplikacji . Jeśli problem nie leży po stronie oprogramowania może to oznaczać, że uszkodzona jest część w notebooku . Trzeba w tym wypadku - najlepiej w wypisanej kolejności przetestować elementy laptopa : 

- Pamięć RAM 
- Dysk twardy (HDD) 
- Procesor (CPU) 
- Płyta główna (Motherboard) 

Niektóre laptopy mają wbudowane mechanizmy testu podstawowych komponentów . Jeżeli mamy taką możliwość, korzystamy z tego testu.

 Laptop w odczuwalny sposób nagrzewa się zbyt mocno , hałasuje , możliwe restartowanie i wieszanie się podczas działania



Powodem może być kurz, który zbiera się na układzie chłodzenia, tworzy szczelną ścianę wokół radiatora, skutecznie blokując dopływ powietrza. Wentylator działa z maksymalną prędkością , ale i tak nie jest w stanie wychłodzić notebooka. Pierwszą operacją powinna być wymiana pasty lub taśmy termoprzewodzącej. Musimy pamiętać, że taka pasta czy taśma też ma swoją określoną żywotność i po pewnym czasie straci swoje właściwości. Powinno oczywiście to być wykonane jednocześnie z oczyszczeniem całego toru chłodzenia z zabrudzeń i kurzu , a przede wszystkim wentylatora i radiatora . 

 Kontakt z serwisem SAGITO 

ul. Jana Pawła II 140
05-077 Warszawa-Wesoła
tel: 22 465 93 11


Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas!